Ni ska lära er vad som kan utläsas ur olika bilder beroende på med vilken aspekt ni ser på dem.
Syfte
"Undervisningen ska ge eleverna möjlighet att utveckla kunskaper om hur bilder ses utifrån skilda aspekter som genus och etik. Bilden ska ses i ett mångkulturellt och globalt sammanhang och i ett historiskt perspektiv för att eleverna ska ges möjlighet att förstå utvecklingen av och framtiden för bildteorier."
Centralt innehåll
- Bildanalysmodeller och bildtolkningsmodeller samt analys av
konstbilder och massbilder.
- Bilden ur olika aspekter, till exempel historiska och
nutida aspekter samt genus-, etnicitets-, klass- och åldersaspekter.
- Bildens roll i kultur och samhälle samt för individen
4. Förmåga att analysera och tolka bilder samt att värdera egna och andras bildanalyser.
5. Kunskaper om hur bilder kommunicerar ur olika aspekter och hur bilder fungerar i sitt sammanhang.
7. Förståelse av bildens roll i kultur och samhälle samt för individen.
Läsläxa inför lektion 1: text om den heterosexuella matrisen, genus- och könsbegreppen och Bechdel-testet
Lektion 1- Lektionen inleds med övningen "Gissa heterot" ur Bryt! Vi tar upp begreppet "Den heterosexuella matrisen".15+20 min
- Vi tittar på bilder tillsammans och ser på historiska och åldersmässiga aspekter på hur genus skapas i bilder. Visuella könsroller, könade bilder i reklam, massbilder och konstbilder.
- Vi testar Bechdeltestet:
Bechdeltestet skapades av den amerikanska serietecknaren Alison Bechdel i sin serie "Dykes to watch out for" 1985. I den ställde hon tre krav en film skulle uppfylla för att få visas.
Krav:
- Det ska finnas minst två kvinnor i filmen.
- De (kvinnorna) ska prata med varandra.
- De (kvinnorna) ska prata om något annat än män.
Lektionen avslutas med loggboksskrivning.
Loggboksfrågor:
- Vad fick vi syn på i övningen "Gissa heterot"? Hur kan det användas i din bildproduktion?
- Hur ser den visuella bilden av kön/genus ut i olika bildgenrer? Hur kan genustecknen förändras? Hur kan bilden användas för att vidga föreställningar om kön och genus?
- Vad innebär det att en film klarar testet? Vilka kvaliteter och brister har testet?
Material: Bilder till "gissa heterot", tidningar och/eller konstböcker till övning om den heterosexuella matrisen, Bechdeltestet, filmklipp, frågor till loggboken
Läsläxa till nästa gång: "Mjölk förlänger livet", av Mariana Alves, delar ur diskussion om Tintin och Lilla Hjärtat.
Lektion 2
Läsläxa inför lektionen: "Mjölk förlänger livet", av Mariana Alves, delar ur diskussion om Tintin och Lilla Hjärtat.
- Vi gör övningen "Vår kulturella kanon". Den börjar med att vi i grupper gör tankestorm kring alla konstnärer/bildskapare, skådespelare/dramatiker, musiker/kompositörer och författare vi känner till. En färg för varje kategori: skriv t ex alla konstnärer på de gula lapparna.
- När tiden är ute försöker ni komma på personernas ursprung (världsdel kan räcka), vilken tidsperiod de var verksamma och om de är kvinnor eller män.
- När ni är färdiga sätter ni upp lapparna på världskartan som är upptecknad på whiteboarden.
- Gemensam diskussion. Hur ser resultatet ut? Vad säger det? Vad vill vi förändra? Hur får vi del av bilder som vi inte får del av idag?
- Tid för loggboksreflektion. Diskutera frågorna:
- Hur ser resultatet ut?
- Vad säger det?
- Vad vill vi förändra?
- Hur får vi del av bilder som vi inte får del av idag?
- Vad kan vara för- och nackdelar med en kulturell kanon?
Material: Bilder, filmklipp, Vår kulturella kanon - färgade postit-lappar och en världskarta
Läsläxa till nästa gång: Skolans likabehandlingsplan och delar ur diskrimineringslagen
Lektion 3
Privilegiepromenad
En lektion om den privilegierades perception.
- Vi gör övningen "Privilegiepromenad" (Finns beskriven i Bryt! som "Ett steg fram").
- Kort föreläsning om diskriminering och diskriminerande bilder
- Praktisk uppgift: Utveckla den person du intog under privilegiepromenaden och gör en fantombild av personen i programmet: http://flashface.ctapt.de/
- Frågor till loggboken: 1. Vad lärde du dig i övningen Privilegiepromenad? Vad kan du ta med dig till ditt bildskapande? 2. Hur tänker du kring den personan du skapat? Vilka privilegier och vilken perception har den? 3. Vilka tankar och frågor väcktes av läsläxetexterna?
Referenslitteratur: Normkritisk pedagogik, Bryt
Begrepp: privilegium, intersektionalitet, diskriminering, andragörande
Kurslitteratur:
Mjölk förlänger livet, Mariana Alvares
Debattinlägg från Tintin- och Lilla Hjärtat-diskussionen
Referenslitteratur:
Bryt! (2011)
Normkritisk pedagogik
Tidskrift för genusvetenskap nr 1-2 2010, tema vithet
Examinationsform/bedömning
- Samtal under lektionen
- Svara på frågor till loggboken
- Delt i olika övningar
- Val av bilder
E - I analysen och tolkningen redogör eleven översiktligt för hur bilden kommunicerar ur olika aspekter. Eleven redogör också översiktligt för hur bildens betydelser påverkas av dess sammanhang och hur betydelserna förändras beroende på vem som ser bilden, var den syns och vad som avbildas. Eleven redogör översiktligt för bildens betydelse i samhället och för individen.
C - I analysen och tolkningen redogör elevenutförligt för bildsemiotik och för hur bilden kommunicerar ur olika aspekter. Eleven redogör också utförligt för hur bildens betydelser påverkas av dess sammanhang och hur betydelserna förändras beroende på vem som ser bilden, var den syns och vad som avbildas. Eleven redogör utförligt för bildens betydelse och påverkan i samhället, i kulturpolitikoch för individen.
A - I analysen och tolkningen redogör eleven utförligt och nyanserat för bildsemiotik, använder det som verktyg och redogör för hur bilden kommunicerar ur olika aspekter. Eleven redogör också utförligt och nyanserat för hur bildens betydelser påverkas av dess sammanhang och hur betydelserna förändras beroende på vem som ser bilden, var den syns och vad som avbildas samt hur detta påverkar det egna sättet att se på bilden. Eleven redogör utförligt och nyanserat för bildens betydelse och påverkan i samhället,i kulturpolitik och för individen.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar